Mar. 28, 2024 7:58 PM
Visitors: 1
|
Epperson/1890
Viteritto/1951
Waldrupe/1901
Branny/1950
Booth/1906
|
|
|
|
|
A to Z
Z to A
Date
- Sadly, we've found 51 Fallen Heroes -
|
View
|
Fallen
|
Hero Name
|
Age
|
State
|
Type/Rank
|
|
12/21
|
Carchia, Richard
|
55/M
|
Cranston|RI
|
State/Corrections/Officer
|
|
12/20
|
Freeman, Russell
|
52/M
|
Cranston|RI
|
State/Corrections/Lieutenant
|
|
05/14
|
McKnight, Frank
|
69/M
|
Providence|RI
|
Federal/Police/Special Deputy Marshal
|
|
04/12
|
Dorley, Maxwell
|
42/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Sergeant
|
|
04/05
|
Allen, James
|
50/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Detective Sergeant
|
|
12/01
|
McGregor, Alister
|
43/M
|
East Providence|RI
|
Municipal/Police/Major
|
|
01/00
|
Young Jr., Cornel
|
29/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Sergeant
|
|
02/94
|
Shaw, Steven
|
27/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Sergeant
|
|
05/88
|
Doyle, Joseph
|
Unk/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrol Officer
|
|
06/84
|
Tomlinson, Doreen
|
22/F
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolwoman
|
|
07/81
|
Casasanta, Donald
|
Unk/M
|
Warwick|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
02/79
|
Busby, Walter
|
40/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Sergeant
|
|
06/73
|
Price, Donald
|
25/M
|
Cranston|RI
|
State/Corrections/Correctional Officer
|
|
12/71
|
Feeney, Christopher
|
66/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Reserve Captain
|
|
05/71
|
Fratus, Kenneth
|
27/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
12/68
|
Vezina, Norman
|
38/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Sergeant
|
|
11/64
|
Bennett, Raymond
|
Unk/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Lieutenant
|
|
11/59
|
Burgess, Walter
|
25/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Sergeant
|
|
06/58
|
Truesdale, Thomas
|
58/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Detective Lieutenant
|
|
06/58
|
Newberg, Emil
|
56/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
01/58
|
Caruso, James
|
33/M
|
East Providence|RI
|
Municipal/Police/Patrol Officer
|
|
08/54
|
O'Brien, Daniel
|
25/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Trooper
|
|
09/52
|
Patnaude, Charles
|
47/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
05/41
|
Mott, Bradford
|
Unk/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Trooper
|
|
01/39
|
Siembab, Stanley
|
34/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrol Officer
|
|
03/38
|
Clune, Patrick
|
41/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Assistant Inspector
|
|
10/37
|
Lemoine, Albert
|
31/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Officer
|
|
06/37
|
Gallivan, Joseph
|
Unk/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Trooper
|
|
05/34
|
Poole, Arnold
|
37/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Lieutenant
|
|
12/31
|
Staples Jr., Arthur
|
35/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Trooper
|
|
09/31
|
Mulvey, Thomas
|
49/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
08/30
|
Johnson, Henry
|
32/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
04/30
|
McVay, Harry
|
Unk/M
|
Cranston|RI
|
State/Corrections/Officer
|
|
02/28
|
Flynn, William
|
44/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Sergeant
|
|
02/28
|
O'Brien, James
|
40/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
06/25
|
Weber, John
|
35/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Trooper
|
|
11/22
|
Pepin, Peter
|
Unk/M
|
East Providence|RI
|
Municipal/Police/Captain
|
|
03/22
|
Scott, Robert
|
39/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
03/19
|
Haven, John
|
52/M
|
|RI
|
Federal/Police/Deputy Marshal
|
|
12/16
|
Cavanaugh, James
|
34/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Mounted Patrolman
|
|
06/11
|
McQuarry, Walter
|
Unk/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
04/11
|
Brennan, John
|
25/M
|
Providence|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
12/08
|
Bigbee, John
|
62/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Chief of Police
|
|
06/08
|
Gemmell, William
|
24/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Special Officer
|
|
02/06
|
Slocum, Samuel
|
58/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
11/02
|
Gendron, John
|
Unk/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Officer
|
|
08/02
|
Westlake, Joseph
|
Unk/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Patrolman
|
|
01/01
|
Fish, James
|
42/M
|
|RI
|
County/Police/Deputy
|
|
04/84
|
Barker, Eugene
|
Unk/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Officer
|
|
05/52
|
Pullan, William
|
52/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Watchman
|
|
06/32
|
Smith, John
|
83/M
|
|RI
|
Municipal/Police/Town Sergeant
|
|
|
|
Burton/2018
|
Catron/2021
|
Weatherford/2017
|
Nowak/2021
|
McNaughton/2005
|
Ford/2020
|
Simonsen/2019
|
Legieza/2020
|
|
|
|
|
Carnes/1932
McKinney/1912
Glafcke/1930
Anderson/1921
Gilman/1910
Rose/1930
White/1926
Claywell/1925
Palmer/1920
Weiss/1933
|
|
|